Metody badawcze
Badania wizualne VT
To jedna z prostszych obowiązkowych metod badań nieniszczących przeprowadzanych na wszelkiego rodzaju konstrukcjach spawanych, stalowych. Badania wizualne pozwalają na wykrywanie wielu wad na różnych etapach produkcji, co zapewnia duże oszczędności czasu i nakładów finansowych.
Metoda VT umożliwia wykrycie następujących niedoskonałości wyrobu:
Wady kształtu:
– odstępstwa wymiarowe,
– wadliwy montaż i jego nieścisłości,
– wady powierzchniowe, powstające w procesie produkcji, takie jak: pęknięcia, podtopienia, przyklejenia, pory.
Wady powstałe w trakcie procesu eksploatacji:
– korozje,
– pęknięcia zmęczeniowe,
– nieszczelności.
Badania wizualne VT przeprowadzane są poprzez:
– oględziny okiem nieuzbrojonym,
– oględziny przy użyciu sprzętu tj.: endoskop, lupa, boroskop.
Przeprowadzenie badania VT, jako badania wstępnego, jest pierwszym z etapów dokonywania badań innymi metodami. Jednocześnie pozwala na wykrycie wielu wad, co jest istotne w dalszej ocenie konstrukcji i zastosowaniu kolejnej metody.
Badania penetracyjne PT
To jedna z najprostszych, a zarazem najczęściej używanych metod badań nieniszczących. Zastosowanie jej pozwala na wykrycie wad powierzchniowych.
Wyróżniamy dwie techniki badań penetracyjnych:
badania w świetle dziennym,
badania w świetle ultrafioletowym.
Badania PT przeprowadzane są na materiałach należących do grupy stali węglowych i stopowych, stopów aluminium, miedzi lub tytanu oraz ceramiki. Metoda ta ma szerokie zastosowanie przy badaniu nieszczelności spoin spawanych zbiorników itp. Badania penetracyjne mają zastosowanie w materiałach ferromagnetycznych, nieferromagnetycznych oraz materiałach niemetalicznych.
Badania magnetyczno-proszkowe MT
To metoda badań nieniszczących możliwa do przeprowadzenia na materiałach ferromagnetycznych, tj.: żelazo, nikiel, kobalt lub ich stopy; spawanych, obrabianych termicznie.
MT pozwala wykryć wady powierzchniowe i podpowierzchniowe: pęknięcia, zakucia, porowatości. Metoda ta polega na magnesowaniu badanego elementu oraz wykrywaniu magnetycznego pola rozproszenia, pojawiającego się w miejscu występowania nieciągłości. Czułość badań magnetycznych określa się szerokością i głębokością wykrytych wad.
Badanie magnetyczno-proszkowe umożliwia wykrycie najbardziej niebezpiecznych nieciągłości powierzchniowych i podpowierzchniowych takich jak: pęknięcia zmęczeniowe, hartownicze, szlifierskie, kuźnicze, przyklejenia, pęknięcia spawalnicze, naderwania, zakucia.
Badania ultradźwiękowe UT
To jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych metod badań nieniszczących. Wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w ciałach stałych.
Tę technikę stosuje się w celu wykrywania wad, oceny i wymiarowania, określenia cech materiału. Daje także możliwość wykrycia niebezpiecznych nieciągłości materiałowych wewnętrznych, powierzchniowych i podpowierzchniowych.
Istotną zaletę tych badań stanowi szybkość uzyskiwanych informacji, wysoki stopień dokładności, uniwersalność i skuteczność.
Badania UT przeprowadza się techniką przepuszczenia lub techniką echa. Metoda ultradźwiękowa obejmuje badania elementów ze stali ferrytycznych, austenitycznych, aluminium, magnezu, miedzi i jej stopów, ołowiu, niklu oraz ceramiki.
Firma nasza wykorzystuje najwyższej jakości cyfrowe defektoskopy ultradźwiękowe marki Krautkramer.
Badania radiograficzne RTG
To najskuteczniejsze i najszerzej rozpowszechnione badania nieniszczące. Opierają się one na zjawisku pochłaniania promieniowania X i gamma przez materiały.
W wyniku działania promieniowaniem na materiał uzyskuje się, po przeprowadzeniu obróbki fotochemicznej, jego obraz na kliszy. Metoda ta ma zastosowanie przy badaniu wad wewnętrznych spoin, złącz spawanych, odlewów, elementów maszyn oraz różnorakich konstrukcji, pozwala na wykrycie różnic grubości. Badania radiograficzne cechuje bardzo wysoka wiarygodność.